8 Ağustos 2013 Perşembe

Çevirgel Duası Nedir?

Çevirgel Duası Nedir?
Çevirgel Duası Nedir?

Çevirgel Duası Nedir


Çevirgel Duası nedir, sorusuna cevap vereceğim bu yazıda eski sevgiliyi veya eski eşi geri döndürmek için neden Çevirgel Duası aradığımız sorusunu da değerlendirmek ve incelemek istiyorum.


Bir kere, insanın, âşık olduğu, bağlandığı birinden ayrıldıktan sonra hicran (ayrılık) duygusunun katmerlendiğini, ince bir sızı gibi kalp odağında sürekli attığını bilmeyen yoktur. Bir nabız gibi devamlı atan ve bazen şiddetlenip bazen yatışan hicran yarası, insanı dua ve büyü gibi değişik arayışlara yönlendirir. Çevirgel Duası nedir, adlı bu yazının konusu da budur zaten.


Sen de eski sevgilinden yahut eski eşinden ayrılığın acısına katlanamadığın için Çevirgel Duası ve Döngel Duası gibi aramalar yaptın değil mi? İnsanı çaresiz bırakan ayrılığın acısına göğüs germek zordur gerçekten. Ama tek yolun Çevirgel Duası olmadığını bilmek de insanı rahatlatır. Gel, birlikte Çevirgel Duası nedir sorusunu inceleyip Çevirgel Duası ile eski sevgiliyi yeniden geri getirmenin mümkün olup olmadığına bakalım.İlkin şunu söylemem lazım: Ben, Osmanlıca, Arapça ve Farsça eğitimi aldığım için bu tür duaların ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Çevirgel Duası nedir, sorusunda da Osmanlıcanın çok önemli bir yeri olduğu kesin. Çünkü Çevirgel Duası, 13-14. yüzyıla ait bir dua. O devirde, eski sevgilisini veya eski eşini geri getirmek maksadıyla Allah’a dua eden bir kişinin bu duası, insanlar tarafından beğenildiği için eski sevgililerini yeniden elde etmek isteyen birçok aşığın sürekli tekrar ettiği bir dua haline gelmiştir. Nitekim bu duanın kim tarafından söylendiğini (okunduğunu) şu an için bilmiyoruz. Ama Çevirgel Duası için bildiğimiz çok şey var.


Tekrar edeyim: Çevirgel Duası, 13. ya da 14. asrın dil yapısını taşıyan Osmanlıca bir metindir. Mesela o dönemlerde yazılan Yunus Emre’nin Divan’ındaki şiirlere ya da Süleyman Çelebi’nin meşhur Mevlid’indeki dizelere baktığımızda aynı dil özelliklerinin görüldüğünü fark edebiliriz. Çevirgel Duası nedir, sorusunu bu duanın tam metnini verip açıklayarak incelemeye devam edeceğiz; ama yazıyı çok uzatıp okunmayacak hale getirmemek için Çevirgel Duası’nın tam metnini ve bu metnin günümüz Türkçesi ile ifadesini bir sonraki yazımda ele almayı düşünüyorum. Fakat Çevirgel Duası ile alakalı olarak biraz daha detaylı bilgi almak için şu yazıya da bakabilirsin:


Çevirgel Duası


Not: Dikkat edersen, sitenin adı Çevirgel Duası- Şahmeran Duası. Dolayısıyla bu sitede, Döngel Duası olarak da bilinen Çevirgel Duası’ndan, birçok dilek için okunan Şahmeran Duası’ndan ve eski sevgiliyi geri getirmek için okunan birçok dua ve büyüden, bütün detaylarıyla söz etmeye çalışacağım. Mesela Kadeh Duası, Şirinlik Duası, Ya Şedidel Batşi Duası, Surhubad Duası, Karabiber Büyüsü, Nohut Büyüsü, Canbar Aşk Büyüsü… gibi birçok dua ve büyüyü bu sitede birlikte inceleyeceğiz. Ama önceliğimiz her zaman Çevirgel Duası (Döngel Duası) ve Şahmeran Duası olacak.


Sezen Aksu'dan bir dua dinlemeye ne dersin?
İlgili Kelimeler: Çevirgel Duası Nedir, Çevirgel Duası, Döngel Duası, Çevirgel Duası Orjinal, Çevirgel Duası Anlamı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Çevirgel Duası, Şahmeran Duası ya da diğer sevgiliyi geri getirme duaları ve büyüleriyle ilgili veya okuduğun yazıyla alakalı düşüncelerini ve yorumlarını yazarak sitemize katkıda bulunmak istemez misin?