4 Eylül 2013 Çarşamba

Döngel Duası

Dongel Duasi
Döngel Duası

Çevirgel Duası veya Döngel Duası Nedir?

Çevirgel Duası ve Döngel Duası olarak bilinen dualar, eski sevgilisini, kocasını, eşini (karısını), erkek arkadaşını ya da kız arkadaşını kaybeden âşıkların en çok başvurduğu dualardır. Bu duaların insanımız tarafından çok benimsendiğini ve önemsendiğini fark edince bu yazıyı yazarak gerçekleri dile getirme ihtiyacı hissettim.


Çevirgel Duası’nın (Döngel Duası), ülkem insanı tarafından çok benimsendiğini söyledim. Evet, çok benimseniyor; öyle ki her ay 12.000 kişi Çevirgel Duası (Döngel Duası) şeklinde arama yapıyor. Bu ne demek, biliyor musun? Bu arama istatistiği, Çevirgel Duası’na (Döngel Duası) birçok sureden ve ayetten daha fazla itibar edildiğini gösteriyor.

Çevirgel Duası (Döngel Duası) Nedir?

 

Çevirgel Duası (Döngel Duası), bir kişinin bazı peygamber ve evliyaları şefaatçi yaparak, Allah’tan, kendisini terk eden insanın kendisine geri dönmesi için dileklerde bulunduğu bir duadır. Çevirgel Duası’nda yer yer, gayet samimi ve güzel dileklerin yer aldığını görebiliriz. Ama duanın tamamına baktığımızda İslamiyet’in ruhuna aykırı bazı ifadelerle karşılaşmaktayız. Bu ifadeler, Çevirgel Duası’nı (Döngel Duası) dua olmaktan çıkarıp “bencil ve narsist bir insanın sayıklaması”na çeviriyor. Çevirgel Duası (Döngel Duası) için neden böyle “ağır sayılabilecek” bir ifade kullandığıma gelince, birazdan yapacağım alıntıda bunun sebebini söyleyeceğim. Çevirgel Duası’ndan bir pasaj:

“Hızır Aleyhisselâm, Filanca'nın gönlünü bana dost kılıvergil.

Eğer uyur ise uyandır. Eğer durur ise doğru getürgil. Benim aşkımdan bikarar kılıvergil.”

Birinci alıntıda duayı yapan kişi, Hz. Hızır’dan eski sevgilisinin ya da eşinin gönlünü kendisine dost kılması dileğinde bulunuyor. Dikkat edin, Allah’tan değil Hızır’dan istiyor. Bunun, İslam’a aykırı olduğu açık.

İkinci alıntıda ise şöyle deniyor: Eğer benim sevdiğim uyuyorsa onu benim hatırıma uyandır, duruyorsa onu bana getir. Ve sevgilimi benim aşkımdan şaşkına çevir.(Bikarar kılıver)

Allah aşkına sen, sadece senin bencil isteklerin için başkasını uykusundan edecek ve şaşkına çevirecek bir Allah’a mı inanıyorsun?

Oysaki İslam’ın çizdiği model Müslüman ve bizim bildiğimiz temiz insan, kendi menfaati için başkasının kötü duruma düşmesini istemez, isteyemez.

Evet, duada yer yer, İslamiyet’in asla tasvip etmediği kısımlar var; ama duayı sadece bu kısımlardan dolayı tamamen kötülemek de bize yakışmaz.


Nitekim Çevirgel Duası’nda (Döngel Duası’nda) çok güzel ve latif ifadelerin yer aldığını görebiliriz. Esasında Çevirgel Duası da Döngel Duası da aynı ifadelerden oluşan dualar. Bazı eklemeler ve çıkarmalar olmasaydı ikisine de aynı dua diyebilirdik. Hatta ikisi de aynı duadır, diyenler de var.


Peki Çevirgel Duası ve Döngel Duası Etkili midir?

 

Evet, sıradan bir dua ne kadar etkili ise Çevirgel Duası da o kadar etkilidir.

Şöyle ki, bir Müslüman kendini yaratan Yüce Kudret’e dua etmek için Osmanlıca kelimelerin ağırlıkta olduğu bir duaya muhtaç değil ki. Gönlünden geldiği gibi ve içinden geçtiği gibi kendi Yaratıcısı’na dua edebilir. Yeter ki samimi bir edayla ve içten kopup gelen nağmelerle meramını dile getirip arz etsin.

Kısacası bu dualar, normal bir müslümanın içinden geldiği gibi dua etmesinden farkı olmayan sıradan dualardır. Zaten İslam âlimleri de bunu çok rahat bir şekilde dile getiriyorlar. Mesela Nihat Hatipoğlu’nun bu konuda esprili bazı sözlerini dinlemiştim. Siz de bakabilirsiniz.Çevirgel Duası’nın (Döngel Duası'nın) Bir Etkisi Yoksa Eski Sevgilimi Geri Getirmek İçin Ne Yapmalıyım?

 

İslam, duayı ikiye ayırır:

1. Kavli dua: Herkesin bildiği, kişinin derdini Allah’a sözel olarak anlattığı dua.

2. Fiili dua: Birçok insanın bilmediği(maalesef) ve İslam’ın asıl üzerinde durduğu duadır. Burada kişi çalışıp çabalayarak kendi beden diliyle dua eder.

Örneğin bir marangoz sabah erkenden işine giderek dükkânını açar ve çalışmaya başlar. Bu haliyle Allah’a şöyle der: Ben, Sen’den çalışarak rızık istiyorum. Veya bir hasta, doktora başvurarak Allah’a şöyle der: Ben, bu hastalıktan kurtulmak için üzerime düşeni yaparak doktora başvuruyorum. Şimdi bu marangoz dükkânını açmak yerine sadece ellerini açsa, muhtemelen aç kalacaktır. Ya da bu hasta doktora gitmeyip sadece kavli duada bulunsa ya ölecek ya da hastalığı daha da şiddetlenecektir.

Özetle İslamiyet şunu söyler: Bir kuş nasıl tek kanadıyla uçamıyorsa insan da sadece kavli dua ile bir yere varamaz. Bu noktada hem kavli dua hem de fiili dua şarttır.

Bu konuda sen ne yapmalısın? Kavli dua dediğimiz sözle yapılan duayla birlikte biraz da fiili duaya başvurmalısın. Yani eski sevgilini ya da eşini, arkadaşını geri getirmek için bu alanda uzman olan kişilerin yazdıklarından faydalanmalısın.

Burada en güzel fiili dua kendini geliştirip kişiler arası ilişkilerde uzmanlaşmandır. Fakat bu alan çok geniş olduğu için sadece kişiler arası ilişkilere yoğunlaşman; hatta sadece eski sevgiliyi geri getirme yollarını anlatan eserleri bulup okuman ve uygulaman gerekir. Bu alanda sana önereceğim mükemmel bir eser var, bu eseri okuduktan sonra bana kesinlikle hak verecek ve artık Çevirgel Duası 
(Döngel Duası) aramaktan vazgeçeceksin. Çünkü en büyük duanın(fiili dua) bu eser olduğunu göreceksin.

Bu esere buraya tıklayarak ulaşabilirsin.

Ayrıca bu site de çok işine yarayacaktır: Eski Sevgilim

İlgili Kelimeler: Döngel Duası, Çevirgel Duası, Döngel Duası Nedir, Döngel Duası Orjinal

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Çevirgel Duası, Şahmeran Duası ya da diğer sevgiliyi geri getirme duaları ve büyüleriyle ilgili veya okuduğun yazıyla alakalı düşüncelerini ve yorumlarını yazarak sitemize katkıda bulunmak istemez misin?