4 Ekim 2013 Cuma

Aşk Acısı Nasıl Geçer?

Aşk Acısı Nasıl Geçer, Nasıl Unutulur?
Aşk Acısı Nasıl Geçer

Aşk Acısı Nasıl Geçer ve Nasıl Unutulur?

Yazı, biraz uzun olacak; fakat aşk acısının nasıl geçeceğine ve nasıl unutulacağına ilişkin birçok detayı da içinde barındıracak. Bu bağlamda, yazıyı üşenmeden okursan, aşk acısı ile alakalı oldukça detaylı bilgiye sahip olabilirsin.


Yunus Emre'nin aşk acısı ile ilgili söylemleri, "aşk acısı nasıl geçer" sorusuna cevap olması açısından üzerinde durulması gereken türdendir. Gerçi o, şiirlerinde ilahi aşkın ıstıraplarını dile getirir; ama aşk aşktır. İlahi veya beşeri, mecazi ya da hakiki, platonik yahut tensel... Aşk her yerde aşktır ve aşık olan her insanın zihni, muhakkak, aşk acısının nasıl geçeceğine dair bir soruyla doludur.

Yunus Emre meşhur "aşk şiiri"nde:

"Gel gör beni aşk neyledi

  Derde giriftar eyledi."

derken, aşk acısının derde düşüren cinsten olduğunun altını çizer. Şiirin bir yerinde "baştan aşağı yareyim." diyerek insan zihninde şöyle bir resim çiziyor adeta:

"Aşk acısına kapılıp aşk acı nasıl geçer, sorusunu soran yaralı aşık, yalnızca kalpten bir yara ile yaralı değildir. Onun bedeninin her organı; hatta her hücresi, bir kalp kesilmiştir. Bu milyarlarca kalp, sürekli bir nabız gibi atarak, aşk acısını öyle dayanılmaz ve katlanılmaz bir düzeye çeker ki dayanabilene aşk olsun. Baştan ayağa yaralarla kaplı olan vücudun her zerresi, aşk acısının elinden feryat figan eder. Bir kalp ağrısı bile insanı huzurdan ve mutluluktan mahrum bırakıyorsa baştan ayağa kalp kesilen vücudun milyarlarca kalbi, bu acıya nasıl dayanır ki?"

Yunus Emre'nin aşk acısı ile alakalı söylemini bir tarafa bırakıp asıl sorunumuz üstünde duralım şimdi de: "Aşk acısı nasıl geçer?"

Değerli dostum, aşk acısının en bilindik çözüm yollarından birkaç tanesi üzerinde durmak istiyorum:


Aşk Acısı Nasıl Geçer? Çözümü Nedir?


1) Aşk acısından kurtulmanın en kestirme yolu, aşk acısı çekmene neden olan kişiyi elde etmektir. Ancak bu şekilde bu derdin üstesinden hakkıyla gelebilirsin. Bundan sonraki çözüm alternatifleri, yalnızca bu acıyı hafifletir, büsbütün etkisiz hale getirmez. Bunu bir diş ağrısına benzetirsek bu yol, dişin sinirlerini alıp kanal tedavisi yapmak gibidir. Diğer yollar ise geçici dolgu yaptırmak gibi geçici çözümlerdir.

Fakat, sanıldığı gibi bu alternatif çok da zor değildir. Yani aşk acısı nasıl geçer, sorusunu sormana neden olan kişiyi kendine bağlamak ve aşık etmek, pek zor bir yol değil. Yeter ki ne yapman gerektiğini etraflıca öğren. Sonlara doğru, bu harika bilgileri nasıl ve nereden öğreneceğinle ilgili bir açıklama yapacağım.Aşk Acısı Nasıl Geçer? 2. Çözüm Yolu


2) Bu can yakıcı acıdan kurtulup "aşk acısı nasıl geçer" sorusuna yanıt bulmanın bir yolu da farklı aktivitelere yönelmekten geçer. Zihin, sürekli bir konuya odaklandığında, o konu, zihin için bir fikr-i sabit (takınak) haline döner. Artık kısır döngünün acımasız çarkları işlemeye başlar. Bu sabit fikir, insanın yaşama arzusunu elinden alıncaya kadar zihinde dolanıp durur. Zihni, bir burgu gibi daima oyar, en nihayetinde içinden çıkılmaz bir hale getirir. 

Durum, aşk acısı gibi zaten sancılı olan bir düşüncede daha da zorlu olur. Fakat, sen kendine yeni bir etkinlik bulur, onunla ilgilenmeye başlarsan, her şey, yavaş yavaş rayına oturur, zihin rahatlamaya başlar. Mesela, kitap okumak, hem zihne rahat bir nefes aldırması yönüyle hem de muhteşem eğlenceli bir aktivite olması bakımından harika bir meşguliyettir. Bu alternatif, birinci yol kadar olmasa da neredeyse onun kadar etkilidir. Sana bu yolu (kitap okuma yolunu) kesinlikle öneririm.

Bir de "aşk acısı nasıl geçer" sorusunu merkeze alarak hazırlanan şu muhteşem kaynağın (tıkla) tam sana göre olduğunu düşünüyorum.


Göz atmakta fayda var.

Sevdiğin Kişiyi Geri Getirme Duası ve Denenmiş Sevdiğini Geri Getirme Duası adlı yazılarım da ilgini çekebilir.

Sağlıcakla...


Anahtar Kavramlar: Aşk Acısı, Aşk Acısı Nasıl Unutulur, Aşk Acısı Çekenler, Aşk Acısı Nasıl Geçer

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Çevirgel Duası, Şahmeran Duası ya da diğer sevgiliyi geri getirme duaları ve büyüleriyle ilgili veya okuduğun yazıyla alakalı düşüncelerini ve yorumlarını yazarak sitemize katkıda bulunmak istemez misin?