14 Ocak 2014 Salı

Kuduriye Duası Orijinal

Kuduriye Duası Orijinal
Kuduriye Duası Orijinal

Kuduriye Duası, Orijinal

Kuduriye Duası ile alakalı açıklamalar yapacağım bu yazıda, dikkat etmen gereken bazı çok mühim hususları da öğrenmiş olacaksın. Şu bilgiyi vererek başlamak istiyorum:

Bu dua, genellikle, eski sevgilisini veya eşini geri getirmek isteyenler için tatbik edilen bir duadır; fakat Kuduriye Duası, yalnızca giden eski sevgilinin veya eşin geri döndürülmesi için değil, diğer birçok talep için de okunur.


Bu yazıda ilkin, Kuduriye Duası ile ilgili bir iki önemli noktayı aydınlatacağım, ardından Kuduriye Duasının orijinal ve tam metnini sunup gerekli yerlerin açıklamasını yapacağım. Son olarak da bu dua ile ilgili mutlaka bilmen gereken hususları dile getireceğim.

Dolayısıyla yazıyı başından sonuna kadar okuyup anlamadan, duayı tatbik etmemeni öneririm. Çünkü bir noktanın eksik bırakılması duanın tesirini azaltabilir.


Kuduriye Duası Nasıl Okunmalıdır?


Evvela şunun altını önemle çizmeliyim ki Kuduriye Duası da diğer tüm dualar gibi dünyevi kirlerden arınılmış bir şekilde okunmalıdır. Yani duaya durmadan önce, abdest alınması her zaman daha makbuldür.

Ayrıca, birçok duada yapıldığı gibi Allah'ın esmasını (güzel isimlerini) taşıyan Kuduriye Duasında da abdest alındıktan sonra iki rekat namaz kılınması, duanın kabulüne vesile olacaktır.

Evet, şimdi duanın asıl metnini (orijinal Arapçasını) ve bazı kısımlarının açıklamasını (mealini, anlamını) görelim:


"Bismillahirrahmanirrahim

Allahüme ya Alimü ya azimü ya Rahmanü ya Rahimü ya Kadduru ente rabbi ve ilmike hasbi feni`mer rabbü rabbi ve ni`mel hasbü hasbi tensuru men teşaü ve inneke entel azizür rahimi,Ya Kudduru ya Kudduru ya Kudduru.


Ve es`elükel azameti fil harekatı vessekanati vel kelimati vel iradati vel`hatarati minneş şeküri kane vezzununi vel evhami zülzilü zilzalen şediden,Ya Kudduru ya Kudduru ya Kudduru. 

Ve iz yekulül münafikune vellezine fi kulubihim meradün ma vaedenellahü ve resuluhu illa gururen, ya Kudduru ya Kudduru ya Kudduru. 

Veftah lena feinneke hayrul fatihin vağfir lena feinneke hayrul ğafirine.Verhamna feinneke hayrur rahmine. Sebbitna vensurna ve sehhir lena haza emri ve sahharel bahreyni li musa ve sahharatil cibalü vel hadidi li davüder rihı vel cinni vel insi li süleymani ve sehharetis sekaleyni Muhammed Mustafa Sallallahu aleyhi ve sellem Ya Kudduru ya Kudduru ya Kudduru.

Ve sehhır lena küllün fil bahri hüve leke fil ardi vessemai vel mülki vel meleküti külle şey in bimakesebet bi hakkı kaf ha ya ayn sadvensurna feinneke hayrun nasırine verzukna ve ente hayrur razikıyn Ya Kudduru Ya Kudduru Ya Kudduru.
 

Ve heb lena rihan tayyiben kema hiye fi ilmıke venşur aleyna min hazaini rahmetike verhamna biha hamlil keramati meas selameti vel afiyeti fid dünya vel ahireti Ya Kudduru Ya Kudduru Ya Kudduru

Allahümme yessir lena umurena mear rahati likulubina ve eydina vesselameti ve kün lena haceten fi seferina ve halifete fi ehlina vatmün ala vücuhi a`daina vemsehühüm kulübün Ya Kudduru Ya Kudduru Ya Kudduru

Bismillahirrahmanirrahim.

Ha mim,tenzilül kitabi minallahil azizil alim. Ğafirüz zenbi ve kabilit tevbi şedidil ıkabi. Fein tevellev fekul hasbiyallahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşilazim.

Bismillahirrahmanirrahim.

Yühıbbunehüm kehubillahi. Vellezine amenü eşeddü hubben, lillahi velev yerallezine zalemü iz yerav nel, azabe ennel kuvvete lillahi cemian.Ve ennellahe şedidül azabi. Ve sallallahu ala seyyidina Muhammedin ve alihi ve ashabihi ecmaine Ya Kudduru ya Kudduru ya Kudduru. Ya Ekramel ekramine,ve ya erhamer rahimine. Velhamdülillahi rabbil alemin. Amin."

Gördüğün gibi Kuduriye Duası, tamamen Allah'ın esması ile iç içe olan bir dua. Fakat burada önemli olan kısım, duada, Allah'ın esmasının geçiyor olması değil, bu duanın sahih (doğru, güvenilir) olup olmadığı kısmıdır.

Neden böyle bir açıklama yapma ihtiyacı duyduğumu anlatayım:


Kuduriye Duası Sahih midir?


Son yaptığım araştırmalardan elde ettiğim bilgi, şu gerçeği apaçık bir şekilde görmeme vesile oldu:

Meğerki İslâm dininin sahih kaynaklarında Kuduriye Duası'nın yeri yokmuş. Yani Kuduriye Duası da birçok dua gibi, birer şehir efsanesinden ibaretmiş. Hatta güvendiğim bazı İslâm alimlerinin Kuduriye Duasıyla ilgili açıklamalarını okuyunca şok oldum.


Çünkü bu alimler, açık açık, bu tip duaların birer hurafe, birer bid'at olduğunu ifade ediyorlardı. Mesela, bir müftülük, bir kişinin Kuduriye Duası'nın ne derece doğru olduğu sorusuna cevap olarak şöyle bir açıklama yapmıştı:

Muhterem Hanımefendi,

Dua kitaplarımızda ve peygamber efendimizden bize nakledilen dualarda kuduriye duası diye bir dua bulunmamaktadır. Duadan anladığımız kadarıyla böyle bir dua; muska ve büyü işleriyle uğraşanların kullandığı bir duaya benzemektedir. Bunu bilmeden yapmanız sizi günaha sokmaz. Ancak size tavsiyemiz, istediğiniz bir şey için: İçinizden geldiği gibi ve hakkınızda hayırlıysa Allah'tan istemenizdir. Bu tür şeylere fazla itibar etmemenizdir. Bizi aradığınız için teşekkürler Allah'a emanet olunuz.


KOCAELİ İL MÜFTÜLÜĞÜ


Doğru söyleyeyim, bu gerçeği öğrendiğimde ilk etapta çok tepkiliydim. İyi de sonuçta Allah'ın esması var burada, niye hurafe olsun ki, niçin bid'at olarak görelim ki bu duayı, diyordum.

Fakat zaman geçtikçe ve araştırmalarım devam ettikçe fark ettim ki hurafe veya bid'at denilen şey de zaten Allah üzerinden ortaya atılan ve dine sonradan sokulan etkinliklermiş. Yani burada asıl mesele, duada, Allah'ın esmasının olup olmaması değil, Kuduriye Duası'nın İslâm'ın özünde olmaması imiş.

Bu ifadeleri kullanan alimler, şunu da belirtiyorlardı:

"Allah'tan bir muradınızın gerçekleşmesi için bir dilekte ve talepte bulunduğunuzda, herhangi bir özel duaya muhtaç değilsiniz ki? Kişi, bütün samimiyeti ile Allah'ın huzurunda olduğunu bilerek ve riyadan uzak durarak isteklerini O Yüce Makam'a sunduğunda, Allah, o kişinin hangi dua ile geldiğine bakmaz, bilakis yalnızca gönlünden geçenleri önemser."

Ne yalan söyleyeyim bu açıklama beni tatmin etmişti. Zira, her dilek için farklı bir duaya başvurmak yerine kalbimi temizleyip gönlümden geçenleri Yüce Allah'a takdim etmek bana daha doğal ve daha içtenlikli göründü.

Zaten Kuduriye Duası isimli bu yazımı da bu duadan yola çıkarak, okuyanlara iki mesaj vermek için yazdım:

Birincisi, insanımıza Kuduriye Duası diye bilinen bir duaya ihtiyacımız olmadığı mesajını vermek için. Çünkü az önce de söylediğim gibi, Allah'ın bizim kullandığımız kelimelere değil içtenliğimize değer verdiğini bilmek beni çok sevindirdi, bu coşkumu ve sevincimi seninle de paylaşmak istedim.

İkincisi ise giden sevgiliyi geri çevirmek için Kuduriye Duası yerine, gayet kullanışlı ve işlevsel bazı teknikleri senin de bilmeni istedim.

Bahsettiğim bu işlevsel teknikleri öğrenmek için şu siteye (tıkla) bakmanı öneririm.


Önemli Not: Yukarıda tıkla diyerek linkini verdiğim kitapla ilgili olarak bir internet sitesinde birçok farklı yorum gördüm, bu yorumların ekran görüntüsünü aşağıya aldım:Eski Sevgiliyi Geri Kazandıracak 3 Etkili Yöntem ve En Etkili Sevdiğine Kavuşma Duası isimli yazılarımı da okumalısın.

Güzel bir dua dinlemek ister misin?


1 yorum:

  1. ayrıca kitap varmış bu kitap ne kitabı. bende okuyup aynen uygulamak istiyorum lütfen yardımcı olun bana .

    YanıtlaSil

Çevirgel Duası, Şahmeran Duası ya da diğer sevgiliyi geri getirme duaları ve büyüleriyle ilgili veya okuduğun yazıyla alakalı düşüncelerini ve yorumlarını yazarak sitemize katkıda bulunmak istemez misin?