3 Haziran 2014 Salı

Aşk Acısı Çekenler Ne Yapmalı, 7 Harika Çözüm ve Öneri

Aşk Acısı Çekenler Ne Yapmalı?
Aşk Acısı Çekenler Ne Yapmalı?

Aşk Acısı Çekenler Ne Yapmalı?

Not: Bu yazının her satırını dikkatlice okumanı tavsiye ederim; çünkü bu makalede aşk acısı çekenler ne yapmalı, sorusunun cevabına ilişkin etkili yöntemler bulacaksın.


Aşk acısı çekenler için etkili önerilerden söz edeceğim bu yazıda aşk acısından kurtulmak için temelde iki alternatif olduğunu söyleyebilirim:

1. Eski sevgiliyi geri kazanmak.

2. Onu her yönüyle unutup yoluna devam etmek.

Birinci alternatif, aşk acısı çekenler ne yapmalı, sorusunun ağrısız ve ameliyatsız çözümü olarak değerlendirilebilir; fakat bu yol, bazı sebeplerden ötürü, her zaman kullanılamaz. Yine de ben bu yolu kullanmak istiyorum, diyenler için şu yazımı okumanı önerebilirim:

İkinci yolu tercih edenler için ise bazı çözüm yollarını mercek altına alabiliriz:

Aşk Acısı Çekenler Ne Yapmalı 1

Aşk acısı çekenler, genellikle kendilerini çaresiz ve ümitsiz hissederler. Bu duyguların ağır yükünü bir kez omuzlayan biri de artık iflah olmaz. Bu yüzden, çaresizlik ve ümitsizlik anaforuna kapılmadan hayatına devam etmen gerektiğini bilmeli, kendini ve duygularını kontrol etmeyi başarmalısın.

Evet, aşk acısı çoğu insanın kanını dondurup onu uyuşturur. Ve aşk acısı çekenlerin çoğu, uzun bir süre, melankoli girdabından kurtulamaz. Oysaki, bir kez melankoliye düşen biri, bu kısır döngüden kurtulmak için bir hayli mücadele etmek zorunda kalır.

Dolayısıyla, aşk acısı çekenler ne yapmalı, diyenlerin ilk yapması gereken şey, duygularının öz denetimini ellerine almak olmalıdır.


Aşk Acısı Çekenler Ne Yapmalı 2


Aşk acısı çekenlerin hemen hemen hepsi, hastalık hastası olurlar. Bu kişiler, genelde "bir dokun bin ah işit" modunda olurlar. Dikkat et, sen de bu kişilerden biri olabilirsin.

Eğer, lüzumsuz yere acı çekmeye çalışıyorsan ve en olmadık olaylara tepki gösterip hüzünleniyor ve ağlıyorsan, kendini daima "hüzün modu"na ayarlıyor ve "boynu büyükler"i oynuyorsan, dikkatli olmanı salık veririm.

Çünkü bu ve benzeri tepkiler, aşk acısı çekenler ne yapmalı, diyenlerin yapmamaları gereken tavır ve davranışlardır. İyi de bu benim elimde değil, deme; çünkü "hastalık hastası olmak" kişinin kendi tercihidir. Hele ki bu hastalık "kara sevda" denilen aşk hastalığı ise, irade tamamen kişinin kendi elindedir.

Bu maddede özetle, aşk acısı çekenler ne yapmalı, sorusuna "kendine zorla aşk acısı yaşatmaya çalışma" şeklinde cevap veriyorum.

Aşk Acısı Çekenler Ne Yapmalı 3

Kendini fazla dinleme. Aşk acısı çekenlerin en bariz eğilimlerinden biri de "büyütme ve abartma eğilimi"dir. Bu sebeple, kendinde böyle bir eğilim fark edersen önlem almalısın. Çünkü bu suretle, boş yere kalbine baskı yapmış ve kendini hırpalamış olursun.

İnsan, bazen kendini çok fazla dinlediği ve özellikle aşk acısının en acı mahalli olan kalbine çok fazla odaklandığı için sürekli olarak ıstırap yaşar. Oysaki yaşanan bu ıstırabın çoğu yapay ve gereksizdir ve bunun baş aktörü de "kendini fazla dinleme" eğilimidir.

Öyleyse, boş bulunup da kalbine odaklandığını her hissettiğinde bunun farkına varıp önlem almanı öneririm.

Aşk Acısı Çekenler Ne Yapmalı 4

Olayları yorumlama biçimine dikkat et. Evet, olayları yorumlama biçimi, aşk acısı çekenlerin en büyük sorunlarından biridir. Mesela, aşk acısına, terk edilmenin ve kendini değersiz görmenin ıstırabı eklenince bu acı, dayanılmaz bir hal alır ve bunun temel nedeni, olayları yorumlama biçimidir.

Bu madde bağlamında sadece şu kadarını söyleyeyim ki "kendini değersiz hissettirecek" yorumlama biçimlerinden vazgeçmelisin.

Aşk acısı çekenler ne yapmalı, sorusuna, bakış açısı kapsamında, şu cevabı da eklemem gerekir:

Bildiğin üzere, pozitif düşünenler bardağın dolu tarafını görme eğilimi gösterirken negatif bakış açısına sahip olanlar bardağın boş tarafına odaklanır. Fakat olayları gerçekçi görme eğilimi gösteren rasyonalistler, bu durumda "bardak gereğinden fazla büyük" yorumunu yaparlar.

Bu açıklamayı, aşk acısı çekenler ne yapmalı, sorusu bağlamında düşünecek olursak, şayet pozitif bakış açısına sahip olamıyorsan, en azından rasyonalist bakış açısına sahip olmak zorunda olduğunu hatırlatmak isterim.

Aşk Acısı Çekenler Ne Yapmalı 5


Değerli dostum, "altın ateşte insan mihnette" diye güzel bir atasözümüz var. Bu atasözü, altının değerinin ateşte anlaşılacağını, insanın karakter sağlamlığının da elemli ve sıkıntılı dönemlerinde açığa çıkacağını anlatır. Aynı şekilde, musibetlerin (ki aşk acısı en büyük musibet sayılır) insanı olgunlaştırıp hayatın zorlu dönemeçlerinde daha güçlü olacağını anlatır. Gerçekten de olaya aşk acısının olgunlaştırıcı yönünü dikkate alarak bakarsak, az önceki maddede ifade ettiğim "olumlu bakış açısına" ulaşmış ve bu sayede yürek burkan aşk acısını kendi içimizde hafifletmiş oluruz.

Öyleyse aşk acısı çekenler ne yapmalı, sualine "aşk acısının olgunlaştırıcı yönünü düşünüp rahatlamalı" cevabını verebiliriz. Zira bu acı, insanı hayata hazırlayan bir işleve sahip.

Madem bu acıdan hemencecik kurtulma şansımız yok; en azından pozitif düşünerek rahatlamaya çalışalım, olmaz mı? İnşallah bu düşünceme, "züğürt tesellisi" demezsin.

Aşk Acısı Çekenler Ne Yapmalı 6

Gereksiz iletişimi kes. Dostum, eski sevgiliden ayrılığın en eziyet verici tarafı, onunla bir daha görüşürken çekilen acılardır. Biliyorum ki "dost kalarak ayrılmak" bazen mantıklı ve faydalı gibi görünebilir; fakat dost kalmanın "aşk acısını tetikleyen" yönünü görenler, kendi akıl ve ruh sağlığını düşünerek ilişkiyi kökten bitirmenin daha makul olduğunu görürler. Çünkü dost kalanlar, bir şekilde eski sevgilisiyle iletişim kurar.

Bu noktada da "iletişim kurmak" aşk acısının devam edip gitmesine kapı aralar. Dolayısıyla ya dost kalıp da "minimum iletişim" ile devam etmelisin veya "sıfır iletişim" veya "iletişimsizlik" yolunu seçmelisin.

Aşk Acısı Çekenler Ne Yapmalı 7


Bu maddeyi bir anekdot ile sunayım:

Tarih hocası, kıl olduğu öğrencisine sorar:

"Oğlum, 2. Ramses'in piramidinin güney cephesinde çalışan işçilerin ustabaşının adı nedir?"

Öğrenci, hiç bozuntuya vermez ve cevabı yapıştırır:

"Hocam, gece vardiyasındakinin mi yoksa gündüz vardiyasındakinin mi?"

Bu anekdotla aşk acısı çekenler ne yapmalı, sorusunun ne ilgisi var sence? Cevabı sana bırakarak bir öneriyle yazıma nokta koymak istiyorum:


Şu kitap (tıkla) aşk acısı çekenler ne yapmalı, diyenler için etkili çözüm yolları sunuyor; incelemelisin.

Ayrıca Aşk Acısının Tedavisi Var mı? Nasıl? ve Hakkımda adlı yazılarımı da okumanı öneririm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Çevirgel Duası, Şahmeran Duası ya da diğer sevgiliyi geri getirme duaları ve büyüleriyle ilgili veya okuduğun yazıyla alakalı düşüncelerini ve yorumlarını yazarak sitemize katkıda bulunmak istemez misin?