4 Eylül 2014 Perşembe

Ters Psikoloji Nedir?

Ters Psikoloji Nedir?
Ters Psikoloji Nedir?

Ters Psikoloji Nedir?

Değerli okurum, "ters psikoloji" veya "paradoksal müdahale" denilen kavramı hepimiz az çok biliriz. Fakat iş ters psikolojinin örneklerine gelince pek bir şey söyleyemeyiz.

Zaten bu yazıyı, harika bir ters psikoloji örneği sunmak için kaleme aldım; ama istersen yine de ters psikoloji ile ilgili kısa bir açıklama yapıp örneği öyle sunayım:


Ters psikoloji, bizim her söylediğimize itiraz edip baş kaldıran bir kişiye, yaptırmak istediğimiz şeyin tam tersini söyleyip ona istediğimizi yaptırmaktır."

Ters psikolojinin temelinde, karşı koyma içgüdüsü vardır ve zaten ters psikolojinin işe yaramasının sebebi de budur. Örneğin, biri her söylediğimizin tam tersini yapıyorsa, biz de ona yaptırmak istediğimiz şeyin tam tersini söyleriz ve sorun çözülmüş olur.

İşte Ters Psikolojinin Güzel Bir Örneği

Adam, büroda akşama kadar aralıksız çalışır. Saate bakınca saatin 8 olduğunu görür ve çok çalıştığına hükmeder. Tabi kendisiyle birlikte çalışan sekreterini de takdir eder.

Sekreterine bu çalışmamızı ödüllendirmemiz lazım, der ve ona bir kahve ısmarlar. Ardından bir diskoya gider ve birkaç saat dans ederler.

Hızlarını alamayan ikili, diskotekten çıkınca, sekreterin evine gidip uzun uzadıya sevişirler. Adam, çok geç kaldığını fark edip hızlıca toparlanır ve evden çıkar.

Yolda, pantolonunun ve ceketinin değişik yerlerine tebeşir sürer. Eve gelince karısı, suratını asmış, kendisini beklemektedir. Sorar:

"Neredeydin bu saate kadar?"

Adam dürüst bir şekilde yanıtlar: "İlkin sekreterimle kahve içtik. Sonra diskoya gidip dans ettik. Sonra da onun evine gidip uzun uzun seviştik."

Kadının cevabı ilginçtir:

"Yalancı seni! Yine o manyak arkadaşlarınla gidip bilardo oynadınız değil mi? Şu üstündeki tozlar her şeyi kanıtlıyor."

Bu örnekte, adam ters psikolojiyi (paradoksal müdahaleyi) çok yerinde ve etkili bir şekilde kullanıyor.

Dikkat ettiysen adam, yaptığı kötü işi karısının anlamamasını istiyor; ama karısına her şeyi açık açık anlatıyor.

Fakat kadın, kocasının bu işi yapmamış olduğundan emindir; zira hiçbir erkek bu işi yaptıktan sonra karısına anlatamaz. Kaldı ki ortada farklı kanıtlar da var: Tebeşir tozu.

Bu da ters psikolojinin tuzu (tozu) biberi oluyor tabi.


Bu örneği ilk okuduğumda: "Aha! Ters psikolojinin güzel bir örneği ile karşılaştım!" demiştim. Senin de bu örneği bilmeye hakkın var, diyerek bir yazı yazmaya karar verdim. Hayrını gör.

Ayrıca ters psikoloji ile alakalı değişik örneklerin yer aldığı şu yazıyı da okumalısın: Eski Sevgiliyi Geri Getirme Taktikleri, Ters Psikoloji

Eski Sevgili Sendromu Nedir, Nasıl Atlatılır? adlı yazımı da okuyabilirsin.

İlgili kelimeler: ters psikoloji, paradoksal müdahale

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Çevirgel Duası, Şahmeran Duası ya da diğer sevgiliyi geri getirme duaları ve büyüleriyle ilgili veya okuduğun yazıyla alakalı düşüncelerini ve yorumlarını yazarak sitemize katkıda bulunmak istemez misin?