26 Ocak 2016 Salı

24 Saatte Etkili Kenzül Arş Duası, Mükemmel

Kenzül Arş Duası
Kenzül Arş Duası

24 Saatte Etkili Kenzül Arş Duası, Mükemmel Bir Dua

Merhaba, bu sitede dualarla alakalı birçok makale yazdım şimdiye kadar ve yazdığım makalelerde elimden geldiğince faziletli ve etkili duaları aktarmaya çalıştım. Nitekim bu yazıda da kenzül arş duası adı verilen ve uygulayanların da söylediği gibi çok çok etkili olan harika bir duayı incelemeye karar verdim.

Eğer, kenzül arş duası ile alakalı her türlü detayı öğrenmek ve kendine ömür boyu yoldaşlık edecek harika tesirli bir dua edinmek istersen, bu yazının tam anlamıyla sana hitap ettiğini söyleyebiliriz. Bilirsin, Yüce Allah'a kenzül arş duası gibi tesirli dualar ile yalvarmak, onun şefkatinin ve merhametini kazanma noktasında oldukça önemlidir.

Kenzül Arş Duasını Neden Okuruz, Bu Duanın Amacı Nedir?

Birçok kaynak bu değerli duanın her türlü muradın gerçekleşmesi için okunduğunu söylerler; ne var ki kenzül arş duası özellikle muhabbet duası olarak okunur.

Evet, isteyen kişi, dua içerisinde geçen esmaları istediği amaçla okuyabilir ve açıkçası bunun hiçbir mahzuru da yoktur; ancak şu gerçeğin de altını çizmek zorundayız: Bu duanın nihai hedefi, aşk ve muhabbettir.

Kenzül Arş Duasında Hangi Kutsal Esmalar Okunur?


Bu dua içerisinde Allah'ın 10 adet mukaddes esması yer alır. Fakat kenzül arşın bazı versiyonlarında daha az ve bazılarında ise daha fazla esma yer alıyor. Biz duanın hangi versiyonunun doğru ve sahih olduğunu bilmiyoruz; çünkü bununla ilgili sahih bir kaynak yok.

Ancak en nihayetinde Cenab-ı Hakkın kutsal isimlerini ve anlamlarını vesile kılıp duamızı yapacağımız için açıkçası bunun çok da önemi yok. Kaldı ki kenzül arş duasının bütün versiyonlarının kabul edildiği de yüzlerce insanın tecrübeleriyle sabittir.

Kenzül Arş Duası
Kenzül Arş Duası

Şimdi duada yer alan 10 esma-yı hüsnayı sıralayalım:

Ya Enîs
Ya Ğanî
Ya Muin
Ya Kaim
Ya Hakim
Ya Kerim
Ya Hafîz
Ya Kadim
Ya Latif
Ya Kaşif


Yukarıda yer alan 10 esmanın her birini belirli sayıda (33 kez) okuyup ardından da her bir esmadan sonra tam 7 kez Ayete'l-Kürsi okumamız gerekiyor.

Örneğin 33 kez Ya Enîs okuduktan sonra 7 kez Ayete'l-Kürsi okunması gerekir, sonra yine 33 defa Ya Ğanî ve yine 7 kere Ayete'l-Kürsi...

Bu şekilde her ism-i şerifi ayrı ayrı 33 kez okumalı ve hepsinin sonunda da 7 adet Ayete'l-Kürsi eklememiz gerekiyor.

Fakat çok önemli bir nokta daha var: Yukarıda verdiğim esmaların her birinin anlamını çok iyi bilmeli, duayı yaparken de esmanın anlamını sürekli olarak düşünmelisin. Yani her esmayı 33 kez okuduğumuz esnada, bu ismin anlamını da mutlaka ama mutlaka düşünmeliyiz.

Bunun için de her esmanın anlamını aşağıya parantez içinde almaya çalışacağım, bu açıklamaları mutlaka ama mutlaka okumalı, duayı da ona göre yapmalıyız. Aksi takdirde dua, anlamadan yaptığımız ezber ifadelerden ibaret kalır. Her ismin anlamını mavi renkle yazacağım.

Ya Enîs'in Anlamı


Bu isim, Allah'ın dostluğunu anlatır ve Allah'ın sevgili kullarına ne kadar değer verdiğini ifade eder. Dolayısıyla biz de kenzül arş duasını okurken Allah'ın bize dost olduğunu bizim hakkımızda daima hayırlı kapılar açtığını aklımızda tutmalıyız.

Ya Ğanî'nin Anlamı

Bu mübarek isim, Allah'ın zenginliğini anlatır ve ayrıca Allah'ın bütün mahlukatına nasıl da cömert bir şekilde ikramlarda bulunduğunu ifade eder.

Ya Muin'in Anlamı

Bu esma, Allah'ın yarattığı mahlukata karşı sergilediği yardımı ve desteği anlatır ve Allah'ın bütün yarattıklarına nasıl da yardım ettiğini ve gerekli yerlerde, örneğin zor durumda nasıl da imdada yetiştiğinin altını çizer.

Ya Kaim'in Anlamı

Bu esma, bize Yüce Rabb'imizin daima kullarını gözetleyip kolladığını ve onlara her daim kol kanat gerdiğini ifade eder. Ayrıca bu isim, Allah'ın mecaz anlamda daima ayakta durduğunu ve her an bir iş başında olduğunu anlatır. Bu sebeple biz de kenzül arş duasında bu ismi 33 kez okuyunca bu manaları düşünmeye çalışmalıyız.

Ya Hakîm'in Anlamı

Bu isim "hikmetli iş yapan" anlamına gelen ve Yüce Rabb'imizi hikmetlerle dolu icraatına işaret eden mukaddes bir esmadır. Bu ismi, Ya Hâkim şeklinde değil Ya Hakîm biçiminde okumalıyız. Çünkü birinci esma, bir şeye hâkim olma anlamına gelir; ancak biz kenzül arş duasında Allah'ın hikmetle iş yapan manasındaki Ya Hakîm esmasını 33 kez okuyacağız.

Ya Kerim'in Anlamı

Bu isimde Allah bize ne kadar geniş bir cömertliğe sahip olduğunu ve rahmet hazinelerinin sınırsız olduğunu anlatır. Bu sebeple onun keremi ve ihsanı olmadan bizim ayakta durmamızın bile imkansız olduğunu anlatır.

Ya Hafîz'in Anlamı

Ya Hafîz, Allah'ın bizi her şekilde muhafaza ettiğini ve her türlü kötülükten koruyup kolladığını, başımıza bir musibet geldiğinde onu bertaraf edip bize sağlık ve esenlik verdiğini anlatır.

Ya Kadim'in Anlamı ve Kenzül Arş Duası


Kenzül arş duasının bir diğer esması olan Ya Kadim ise, Allah'ın ezeli bir varlık olduğunu ve ondan önce hiçbir varlığın bulunmadığını anlatır. Öyle ki O, kainatı yaratmadan evvel kendisinden gayrı hiçbir varlığın mevcut olmadığını anlatır bize.

Ya Latif'in Anlamı

Kenzül arşın 9. ismi olan Ya Latif, Allah'ın lütufkâr olduğunu ifade eder ve kullarına yağdırdığı rahmet hazinelerine işaret eder. Bu ismin ikinci anlamında ise, Allah'ın letafeti, güzelliği ve tabiri caizse soyut olduğu anlatılır.

Ya Kaşif'in Anlamı


Allah'ın Ya Kaşif esması da birçok anlamı içinde taşıyan sırlı ve feyiz dolu isimlerden biridir ve özellikle gizemleri keşfeden, hiçbir şey kendisine saklı olmayan, kulun kalbinden geçen en gizli dilekleri bile gören ve bilen anlamlarında kullanılır.

Evet, kenzül arş duasında geçen 10 esmanın anlamını kısaca aktarmaya çalıştığımıza göre şimdi de duayı bitiren özel duamıza geçelim. Bu esmaları teker teker 33'er kez okuyup her birinin ardından da 7'şer kez Ayete'l-Kürsi okuyup bitirdikten sonra, duanın sonu olan aşağıdaki duayı okuyoruz:

"Ey bize kendini 99 esma-yı hüsnan ile tanıtan kerem ve ihsan sahibi Allah'ım. Sana 10 adet mukaddes isminle seslendim. Ne olur, benim kalbimdeki niyeti de hakkıyla yerine getir ve yüreğimin sana olan ihtiyacını ve iştiyakını rahmetinle dindir. Âmin."

Evet, bu duayı yaptıktan sonra kenzül arş duasını tamamlamış olacağız fakat birkaç nokta daha var:

Kenzül Arş Duası ve Birkaç Mühim Nokta

1. Bu duaya başlamadan evvel namaz kılmak, duanın makbuliyetini arttırır. Kılınacak namaz, 2 rekat veya 4 rekat olabilir. Ancak namaz kılmadan da yapılabilir.

2. Kenzül arş duasının başlangıcında, dua ne için yapılacak ise ona göre niyet edilir.

3. Eğer bu dua, aşk duası olarak okunacaksa şu esere de (tıkla) göz atmakta fayda var.


İlgili kelimeler: kenzül arş duası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Çevirgel Duası, Şahmeran Duası ya da diğer sevgiliyi geri getirme duaları ve büyüleriyle ilgili veya okuduğun yazıyla alakalı düşüncelerini ve yorumlarını yazarak sitemize katkıda bulunmak istemez misin?